Як без грошей не стати Президентом | Блог юриста Валерія Корнійка

  Блог юриста Валерія Корнійка

19.07.2014 Як без грошей не стати Президентом

вибори президентаНа останніх виборах Президента України деякі громадяни мали аж таке бажання стати Президентом, чи принаймні кандидатом, що вирішили не обтяжувати себе сплатою грошової застави у розмірі 2 500 000 гривень.

Вибори фінансуються з двох джерел: Державний бюджет та виборчі фонди кандидатів. Щоб упередити зайві витрати бюджету на «непрохідних» кандидатів, закон вимагає вносити грошову заставу. Вона повертається лише переможцю та кандидату який пройшов у другий тур.

Розповім історію про сміливців, які пішли «наперекір системі» та вирішили в суді відстоювати своє право на участь в управлінні державними справами та бути обраними.

Відкрив цей тренд громадянин К.

Він подав до Київського апеляційного адміністративного суду (КААС) позов проти ЦВК про скасування Постанови №38 від 10.03.2014 р. про відмову в реєстрації кандидатом на пост Президента України.

Однією з підстав для відмови стало не внесення грошової застави.

Позивач обґрунтовував свої вимоги тим, що його майновий стан не дозволяє сплатити заставу у розмірі 2 500 000 гривень, а Конституція України (ст.24) забороняє дискримінацію за майновим станом.

У судове засідання позивач не з’явився.

Суд відмовив. Він послався на рішення Конституційного Суду від 30.01.2002 року (справа про грошову заставу). Там зазначено, що грошову (виборчу) заставу не можна розглядати як обмеження пасивного виборчого права за ознакою майнового стану, а її встановлення не порушує принципи рівності перед законом та рівності прав і свобод громадян.

Слідом за К громадянин М подав аналогічний позов про скасування Постанови ЦВК №165 від 01.04.2014 року.

Щоправда він частково сплатив заставу. Потрібно віддати належне цій людині. Із тих хто частково сплатив заставу, він сплатив найбільше — 173,57 гривень.

У позовній заяві М просив визнати факт того, що він сплатив саме ту суму, яка відповідає рівню життя в Україні, його фінансовому стану, а сама сплата є показником його серйозного та відповідального ставлення до виборчого процесу.

Далі цікавіше. Він просив визнати, що ЦВК вчинила бездіяльність, тому що не перерахувала на спеціальний рахунок суми, якої бракувало до повної сплати застави, а це 2 499 826,43 гривень. Мовляв так ЦВК не забезпечила його конституційні виборчі права.

КААС позов задовольнив частково, але не в частині описаних вимог, а стосовно не визнання Центральною виборчою комісією декларації про майно. Там ще були претензії до декларації.

Наступним героєм став пан Щ, який оскаржував Постанову ЦВК №173 від 02.04.2014 року. Він відзначився тим, що склав письмове зобов’язання внести грошову заставу після його реєстрації кандидатом на пост Президента України.

Суд погодився з ЦВК, що відмова в реєстрації через не внесення застави була правомірною.

Слідом за цим, пан О спробував оскаржити Постанову ЦВК №175 від 02.04.2014 року. Він сплатив 1 гривню як заставу. Як і вже згаданий К, він посилався на ст.24 Конституції про неприпустимість дискримінації за ознаками майнового стану. Результат розгляду також був як у громадянина К.

Завершила цей ланцюжок невдач пані Т. Також невдачею. Вона оскаржувала Постанову ЦВК №186 від 03.04.2014 року. Заставу вона внесла в розмірі 2,50 гривень. Суд розцінив це як не виконання вимог закону, та відмовив у задоволенні позову.

Дехто з перелічених осіб пробував оскаржити рішення судів в апеляційному порядку. Однак, це не дало бажаного для них результату.

Можливо ці люди з тих, хто любить все задарма. Хоча про розмір виборчої застави можна сперечатися, але, як на мене, наївно було з їхнього боку вважати, що без її сплати можна зареєструватися кандидатами на такий високий пост. Звичайно під лежачий камінь вода не тече, і подібні судові справи цікаві як експеримент, коли ще не було подібних прецедентів. Але вони вже були. А скільки ще буде?

Коментарі читачів

 1. |

  А по моєму така велика сума це таки порушення. Ну от був би якийсь дядько толковим президентом, але де в 35 взяти мільйони? Якби ще кілька десятків тисяч, але ж не більше двох мільйонів, враховуючи зарплати...

  Відповісти
  • |

   Вікторе, я бачу з публікацій на Вашому блозі, що тема виборів Вам теж не байдужа. А відповідь на питання де в 35 взяти мільйони я теж дуже хотів би знати:)

   Відповісти

Залишити коментар

Google