оцінка майна не потрібна | Блог юриста Валерія Корнійка

  Блог юриста Валерія Корнійка

01.04.2014 Оцінка майна при спадкуванні та даруванні нерухомості між батьками та дітьми не потрібна

ocinkaНаприкінці 2013 року Міністерство юстиції зверталося з листом до Міндоходів, з проханням роз’яснити чи потрібна оцінка майна у разі спадкування нерухомості родичами першого ступеня споріднення.

У відповідь Міндоходів видало листа №20795/5/99-99-17-03-03-16 від 25.12.2013 року, де висловило свою позицію, що керуючись ст.7 Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні» оцінка майна є необхідною у випадку оподаткування майна.

Оскільки, відповідно до ст.174 Податкового кодексу оподаткування вартості спадщини та дарунка між членами сім’ї першого ступеня споріднення (батьки, чоловік або дружина, діти, у тому числі усиновлені) здійснюється за нульовою ставкою, Міндоходів повідомив, що оцінка майна за таких умов є недоцільно.

Ґрунтуючись на такій позиції Міндоходів, Міністерство юстиції видало Наказ №563/5, яким внесло зміни до Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України. Відповідно до них, спадкування та дарування стали виключенням із загального правила, що при вчиненні правочинів, якими передбачається перехід права власності на нерухомість, обов’язково потрібно надавати нотаріусу документ про сплату до бюджету податку, який обчислюється виходячи з оціночної вартості такого нерухомого майна.

Разом з тим, заслуговує на увагу внесений до Верховної Ради України законопроект «Про внесення змін до Податкового кодексу України (щодо оподаткування спадщини) » N 4281 від 26.02.2014 р., яким пропонується встановити також нульову ставку оподаткування спадщини для членів сім’ї другого ступеня споріднення, якими будуть визнаватися рідні брати та сестри, баба та дід як з боку матері, так і з боку батька, а також онуки. 25.03.2014 року згаданий законопроект включено до порядку денного поточної сесії Верховної Ради України.

Коментарі читачів

 1. |

  Чи потрібна експерт оцінка для транспортного засобу для спадкування майна для населення.

  Відповісти
  • |

   Андрію, транспортні засоби, як і нерухоме майно, успадковані членами сім'ї спадкодавця першого ступеня споріднення оподатковуються за нульовою ставкою. Тобто, простіше кажучи, податок не сплачується. Відповідно здійснювати оцінку не потрібно.

   Щодо спадкоємців, що не є членами сім'ї першого ступеня споріднення, то вони сплачують податок. Однак, для визначення розміру податку експертна оцінка не проводиться, а береться середньоринкова вартість ТЗ. Середньоринкова вартість ТЗ публікується на сайті Мінекономрозвитку і торгівлі. За цим посиланням можна розрахувати вартість ТЗ new.me.gov.ua/Vehicles/Ca...Price?lang=uk-UA

   Відповісти
 2. |

  Чи потрібна наразі оцінка квартири при даруванні її частини бабусею неповнолітній онуці? Якщо так,то податок буде утримуватись від оцінки усієї квартири чи лише частини,яка належить бабусі? Хто сплатить цей податок якщо дитина малолітня?

  Відповісти
  • |

   Відповідно до п.174.6 ПКУ правила для оподаткування майна, отриманого як дарунок такі ж, як для оподаткування спадщини.

   Відповідно до п.174.2.2 ПКУ спадкоємці (у нашому випадку обдарований), які не є членами сім’ї першого ступеня споріднення (а онука є членом сім’ї другого ступеня споріднення) сплачують податок за ставкою, визначеною у п.167.2 ПКУ, тобто 5% від вартості майна, отриманого в дарунок.

   Отже, якщо відбувається дарування, то податок сплачується з вартості тієї частини, що отримано в дарунок.

   Для визначення розміру податку потрібно проводити оцінку майна.

   Сплачувати податок, як власне і підписувати договір дарування від імені обдарованого буде законний представник.

   Також, слід повідомити, що нульова ставка податку встановлена при отриманні в дарунок об’єкту нерухомості такими особами: інвалідом 1 групи; дитиною-сиротою; дитиною, позбавленою батьківського піклування; дитиною-інвалідом.

   Відповісти
   • |

    А як щодо держмита в розмірі 1% — воно додається до 5% податку чи його вже не потрібно буде сплачувати? Ще питання: який строк дії витягу з реєстру майнових прав на нерухоме майно? І як проводиться оцінка майна якщо одна половина квартири знаходиться в кращому стані ніж друга половина?

    Відповісти
    • |

     Державне мито у розмірі 1% від ціни договору передбачене Декретом про державне мито за нотаріальне посвідчення договору державними нотаріусами та виконкомами сільських, селищних, міських Рад. Воно сплачується окремо від податку на доходи фізичних осіб (5%). Але, якщо Ви будете посвідчувати договір у приватного нотаріуса, то плата за його послуги може бути інша.

     Як такого строку дії витягу не передбачено. Але в ньому має бути актуальна інформація. Якщо, від часу отримання витягу дані в реєстрі були змінені, то слід взяти новий.

     Питання методики проведення діяльності з оцінки майна виходить за межі юридичних знань. Цим займаються професійні оцінювачі. Тож, для отримання відповіді на це питання раджу звернутися до організації (особи), що надає послуги з оцінки майна.

     Відповісти
 3. |

  Чи потрібно зараз здійснювати оцінку майна при даруванні квартири батьком доньці? Приватний нотаріус у списку обов'язкових документів та довідок таку оцінку вимагає. Можливо, існують якісь нововведення чи скасування попередніх регламентуючих дане питання постанов-законів, тощо? Заздалегідь вдячна за відповідь

  Відповісти
  • |

   Добрий день, Олено!

   Глава 2 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України у п.1.11 зазначає, що нотаріус посвідчує договір за наявності оціночної вартості нерухомого майна при здійсненні операцій з продажу (обміну) фізичними особами об'єктів нерухомості, а також в інших випадках, визначених законодавством України.

   Положення чинного законодавства вказують на те, що при даруванні нерухомого майна між родичами першого ступеня споріднення не потрібно здійснювати оцінку майна.

   Так, відповідно до ст.7 ЗУ Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні проведення оцінки майна є обов'язковим у випадку оподаткування майна згідно з законом, крім випадків визначення розміру податку при спадкуванні власності, вартість якої оподатковується за нульовою ставкою.

   Тобто оподаткування за нульовою ставкою є обставиною, що виключає обов'язкове проведення оцінки.

   Відповідно до ст.19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

   Уточніть будь ласка у нотаріуса на яких законних підставах він вимагає такий документ, або спробуйте звернутися до іншого нотаріуса.

   Відповісти

Залишити коментар

Google