звільнення на вимогу роботодавця | Блог юриста Валерія Корнійка

  Блог юриста Валерія Корнійка

15.06.2014 «Звільнення за власним бажанням» на вимогу роботодавця

Як можна вплинути на роботодавця, який вимагає від працівника написати заяву про звільнення за власним бажанням?

zvilnenniaНепоодинокими є випадки, коли працівника просять, або й навіть змушують звільнитися «по хорошому», самому. Слабкість професійних спілок, які покликані захищати трудові права, змушує працівників самостійно шукати способів захисту своїх прав. Для тих, хто зіткнувся з такою проблемою, ось декілька порад.

Про те, як вигідно звільнятися можете прочитати в окремій статті Юридичного довідника.

Звільнення за власним бажанням передбачає бажання працівника звільнитися, тобто саме він ініціює розірвання трудових відносин. Вимога роботодавця написати таку заяву є незаконною та грубо порушує трудові права працівника.

Так згідно статті 5¹ Кодексу законів про працю України, яка називається «гарантії забезпечення права громадян на працю», держава гарантує працездатним громадянам, які постійно проживають на території України правовий захист від незаконного звільнення. Крім того, захист від незаконного звільнення громадян гарантується статтею 43 Конституції України.

Саме для забезпечення реалізації державної політики з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, створена Державна інспекція України з питань праці (Держпраці України).

Держпраці відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний нагляд та контроль за додержанням підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, виду діяльності, господарювання, фізичними особами, які використовують найману працю законодавства про працю.

Отже, у разі примушування працівника до звільнення за власним бажанням, не варто нехтувати можливостями Держпраці, яка може здійснити перевірку, видати припис щодо усунення порушення законодавства про працю, та накласти адміністративне стягнення. Контакти територіальних інспекцій Держпраці можна переглянути на її веб-сайті.

Слід також натякнути роботодавцю, що примушування до звільнення за власним бажанням є грубим порушенням законодавства про статтю, за яке передбачено кримінальну відповідальність (ст. 172 Кримінального кодексу України).

Слід також порекомендувати. Якщо Ви маєте намір позиватися до роботодавця з підстав незаконного звільнення, краще відмовитися від підписання заяви про звільнення за власним бажанням, оскільки довести потім те, що заяву Ви підписали під тиском може бути досить складно, або й неможливо.

Залишити коментар

Google