кому з подружжя належить частка у статутному капіталі товариства | Блог юриста Валерія Корнійка

  Блог юриста Валерія Корнійка

05.07.2014 Кому з подружжя належить частка у статутному капіталі товариства?

Кому перейде частка статутного капіталу товариства, заснованого чоловіком чи дружиною при розлученні?

поділ майнаЖиттєвою є ситуація коли одружена особа стає співзасновником господарського товариства, та вносить в статутний капітал кошти або майно, які є спільною сумісною власністю.

Такий внесок може здійснюватися як з відома і згоди другого з подружжя так і таємно. Але нехай другий з подружжя не тішиться думками, що коли майно передали таємно, то він/вона може його повернути. І ось чому.

Відповідно до ст.115 Цивільного кодексу України господарське товариство є власником майна, яке учасники передали йому як вклад до статутного капіталу.

Що ж тоді? Виходить, що таке майно, в тому числі і кошти, вже не належить жодному з подружжя. Як бути, у разі розлучення? (Про способи розлучення йдеться в окремій публікації). Чи означає це те, що на це майно не може претендувати ні чоловік ні дружина?

Відповідно до ст.65 Сімейного кодексу України, дружина, чоловік розпоряджаються майном, що є об'єктом права спільної сумісної власності подружжя, за взаємною згодою.

Тобто, існує презумпція (від лат. praesumptio — «припущення») того, що згода від другого з подружжя на таке розпорядження була надана. Отже, при укладенні договорів чоловіком чи дружиною вважається, що він/вона діє за згодою другого.

Судова практика пішла тим шляхом, що коли подружжя передає своє спільне сумісне майно до статутного капіталу господарського товариства, учасником якого є один із них, майно переходить у приватну власність цього товариства.

Однак, в іншого з подружжя (який не є учасником товариства) право власності на таке майно (речове право) трансформується в право вимоги (зобов'язальне право).

Тобто це означає, що другий з подружжя позбавляється права власності на саме майно, в тому числі кошти. Отже, у разі поділу сімейного майна не може претендувати на повернення половини внеску до статутного капіталу.

Натомість виникає право вимагати від другого з подружжя:
1) виплатити половину вартості внесеного ним/нею майна, або
2) половину отриманого ним/нею доходу від діяльності товариства, або
3) половину, від внесеного ним/нею майна, що залишилось після ліквідації товариства.

Залишити коментар

Google