відмова від батьківства | Блог юриста Валерія Корнійка

  Блог юриста Валерія Корнійка

12.06.2014 Батьківство. Чи можна від нього відмовитися?

batkivstvoДеякі батьки, що не підтримують стосунків з дітьми та не бажають платити аліменти, задумуються над питанням: нащо їм те батьківство, та як від нього відмовитися? Побутує думка про те, що можна відмовитися від батьківства, написавши заяву до нотаріуса. Чи так це? Давайте розберемося.

Сімейний кодекс України (ст. 155) передбачає, що відмова батьків від дитини є неправозгідною (такою, що суперечить праву) і суперечить моральним засадам суспільства. Хибною є думка, що позбавлення батьківських прав означає, що особа не вважається більше батьком дитини. Більше того, така особа не звільняється від обов'язку щодо утримання дитини. Злісне ухилення батьків від утримання дитини, навіть якщо їх позбавили батьківських прав, визнається злочином.

Правовими наслідками позбавлення батьківських прав є те, що особа:
1) втрачає особисті немайнові права щодо дитини та звільняється від обов'язків щодо її виховання;
2) втрачає статус як законний представник дитини;
3) втрачає право на пільги та державну допомогу, що надаються сім'ям з дітьми;
4) не може виступати як усиновлювач, опікун, піклувальник;
5) не може одержати в майбутньому ті майнові права, пов'язані з батьківством, які вона могла б мати у разі своєї непрацездатності (право на утримання від дитини, право на пенсію та відшкодування шкоди у разі втрати годувальника, право на спадкування);
6) втрачає інші права, засновані на спорідненості з дитиною.

Єдино можливим способом припинення юридичного зв’язку між дитиною та батьком, що тягне за собою припинення взаємних прав та обов’язків, є усиновлення дитини іншим чоловіком.

Сімейний кодекс України (ст. 232) зазначає, що з моменту здійснення усиновлення припиняються особисті та майнові права і обов'язки між батьком та дитиною, а також між дитиною та іншими її родичами по лінії батька. Такі права та обов’язки, з моменту усиновлення, виникають між дитиною та усиновлювачем і його родичами за походженням.

Коріння пліток, що батько може в нотаріальному порядку відмовитися від батьківства криється в тому, що насправді він може лише написати нотаріально завірену заяву про надання згоди на усиновлення дитини іншою особою, що значно спростить процедуру всиновлення, і не більше. Саме така заява хибно сприймається декотрими людьми як нотаріальна відмова від батьківства.

Залишити коментар

Google