недопуск податківців до перевірки | Блог юриста Валерія Корнійка

  Блог юриста Валерія Корнійка

15.04.2014 Що як не допустити податківців до перевірки?

pdtkovaРаніше повідомлялося про рішення Конституційного суду, яким визнано конституційним обстеження приміщень податківцями. Йдеться про приміщення, що використовуються для одержання доходів чи пов’язані з утриманням об’єктів оподаткування (крім житла громадян).

Але, якщо платник податків вважає, що рішення про призначення перевірки є незаконним, і має намір його оскаржувати, то йому краще не допустити податківців до проведення перевірки взагалі. Інакше, оскаржити в суді таке рішення буде неможливо.

Ось показовий випадок із судової практики.

Постановою Вищого адміністративного суду України від 19.12.2013 р. було скасовано рішення судів першої та апеляційної інстанцій, які задовольнили позов платника податків до податкової інспекції про визнання дій незаконними та скасування двох наказів, якими призначено документальні позапланові виїзні перевірки.

Свої позовні вимоги, позивач обґрунтовував тим, що у податкової інспекції були відсутні підстави, передбачені положеннями Податкового кодексу України для видання наказів про проведення позапланових виїзних документальних перевірок позивача.

За наслідками розгляду справи суд, у своєму рішенні прийшов до висновку, що у податкової інспекції не було правових підстав для проведення позапланової виїзної перевірки позивача, а тому накази про призначення перевірок є незаконними, а дії відповідача щодо складання актів перевірок є неправомірними. З цим висновком погодився суд апеляційної інстанції.

Однак, переглядаючи рішення судів у касаційному порядку, Вищий адміністративний суд України зауважив, що позови платників податків, спрямовані на оскарження рішень (у тому числі наказів про призначення перевірки), дій або бездіяльності контролюючих органів щодо призначення та/або проведення перевірок можуть бути задоволені лише в тому разі, якщо до моменту винесення судового рішення не відбулося допуску посадових осіб контролюючого органу до спірної перевірки.

Оскільки, позивач, хоч і не погоджувався з діями податкової інспекції, що були вчинені нею до початку перевірки, але допустив податківців до їх проведення, позивач не використав свого права не допуску посадових осіб до проведення перевірки.

Тобто, платник податків може реалізувати своє право на захист від безпідставного та необґрунтованого здійснення податкового контролю щодо себе, поставивши питання про необґрунтованість призначення та проведення перевірки, саме на етапі допуску до перевірки. Разом з тим, допуск до її проведення нівелює правові наслідки процедурних порушень, допущених контролюючим органом при призначенні податкової перевірки.

Якщо ж платник податків допустив податківців до проведення перевірки, то в задоволенні позову про скасування рішення про призначення перевірки має бути відмовлено, оскільки задоволення позову не може призвести до відновлення порушених прав платника податків. Після проведення перевірки права платника податків порушують лише наслідки проведення відповідної перевірки, а не рішення про її призначення.

Коментарі читачів

  1. |

    Даже не знаю, что тут и сказать то можно

    Відповісти

Залишити коментар

Google